روستاها - آذربایجان شرقی
  فهرست صفحه:
آستمال توته خانه کردشت
آقا بابا فرامرزی چراغیل کرنگان
آینالو چکان کندوان
اسب فروشان خشگناب موتالی (متعلق)
اسکانلو زنوزق نوجه مهر
اسکلو سفیده خوان (اسپراخون)
اشتبین کاسین
نقشه استان آذربایجان شرقی

   موسيقي محلي
آستمال
روستای ”آستمال“ از توابع دهستان جوشین بخش خاروانا، شهرستان ورزقان، با مختصات جغرافیایی 46 درجه و 20 دقیقه طول شرقی و 38 درجه و 43 دقیقه عرض شمالی، در 30 كیلومتری شمال غربی شهر ورزقان واقع شده است. رودخانه آستمال از كوه‌های سید جبرئیل و اوزور سرچشمه می‌گیرد، از میان روستا می‌گذرد و در پایین دست به تك‌چای می‌ریزد. كوه اوزور در شرق و كوه گچی گونایی در فاصله 5 كیلومتری غرب این آبادی واقع شده است. ارتفاع روستای آستمال از سطح دریا 1800 متر است و آب و هوای آن در فصول بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است.
روستای آستمال سابقۀ تاریخی كهنی دارد و در گذشته به ”دژ قوم ماد“ معروف بوده است. سکونت در این مکان به هزارۀ اول قبل از میلاد بازمی‌گردد. محلاتی با نام‌های ”گونِی کوچه“، ”قوزِی کوچه“، ”میدان“، ”که درق“ و ”دوشلی کوچه“ بیانگر قدمت بسیار کهن این روستا است. در آستمال امامزاده‌ای به نام سید جبرئیل وجود دارد که مورد احترام مردم است.
مردم روستای آستمال به زبان آذری سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
مزارع و كشتزارها - آستمال
مزارع و كشتزارها
 
آقا بابا فرامرزی
روستای آقا بابا فرامرزی از توابع بخش مرکزی شهرستان ورزقان، با مختصات جغرافیایی 46 درجه و 32 دقیقه طول شرقی و 38 درجه و 31 دقیقه عرض شمالی، در فاصلۀ 15 کیلومتری شمال غربی شهر ورزقان واقع شده است. این روستا از شمال به روستای كهنه لو، از شمال غرب به روستای داش كسن، از جنوب شرق به روستای اره جان و از جنوب غربی به روستاهای وردین و آبخواره محدود می‌شود.
آب و هوای روستای آقابابافرامرزی معتدل است و رودخانه اهرچای از میان آن می‌گذرد. این روستا 15 روستای قمر یا پیرامونی دارد.
تاریخچۀ اخیر روستای آقا بابا فرامرزی به اوایل دورۀ قاجاریه مربوط است. اما وجود قلعه تاریخی جوشین یا جوشقون که در محدودۀ روستا واقع شده و از آثار دورۀ پیش از اسلام و ساسانی می‌باشد حکایت از آن دارد که این ناحیه در گذشته‌های دور از اهمیت فراوانی برخوردار بوده است.
مـردم روستای آقابابا فرامرزی به زبـان آذری سخن می‌گویند. پیرو دین اسلام و مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
بالكن هاي چوبي آقابابا فرامرزي
بالكن هاي چوبي
 
آینالو
کمپینگ و یا منطقۀ حفاظت شدۀ آینالو از توابع بخش خدا‌آفرین شهرستان کلیبر، با مختصات جغرافیایی 46 درجه و 47 دقیقه طول شرقی و 38 درجه و 53 دقیقه عرض‌شمالی، در فاصلۀ 45 کیلومتری شهر کلیبر واقع شده است. این محدودۀ حفاظت شده از شمال غربی به روستای وایقان و از جنوب شرقی به روستاهای بالان و بهروز محدود می‌شود. ارتفاع آن از سطح دریا در حدود 1500 متر است و اقلیمی معتدل و کوهستانی دارد. آب و هوای آن در فصل بهار و تابستان مطبوع و دلپذیر و زمستان آن سرد است.
در مسیر
رسیدن به آینالو بر بالای کوه عمارتی زیبا بنا شده است که با توجه به نوع معماری و شیوۀ ساختمان‌سازی آن می‌توان گفت که به دورۀ قاجار مربوط است. این عمارت قدرت معماری و هنر ایرانی را در دورۀ قاجار نشان می‌دهد که چگونه با استفاده از ابزار ساده و مصالح ساختمانی ساده در بالای کوه چنین عمارتی را بنا کرده‌اند.
مردم این منطقه به زبان آذری سخن می‌گویند. مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
عمارت خاني  آينالو
   عمارت خاني آينالو
 
اسب فروشان
روستای اسب فروشان از توابع بخش مرکزی شهرستان سراب، با مختصات جغرافیایی 47 درجه و 28 دقیقه طول شرقی و 37 درجه و 49 دقیقه عرض شمالی، در فاصلۀ 13 کیلومتری جنوب غربی سراب واقع شده است. این روستا، از طرف شمال به روستای سرانسر از جنوب شرقی به روستای صومعه حق، از شرق به روستای هریس و از طرف غرب به سردها محدود می‌شود. ارتفاع روستا از سطح دریا 1709 متر است.
آبگرم معدنی اسب فروشان در فاصله 4 کیلومتری شمال روستا واقع شده و جاده آن تا شهر سراب آسفالت است. از اطراف روستا رودخانه‌های متعددی عبور می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به آجی چای، تاجیار، پسلر و مهین چای اشاره نمود. آب مصرفی مردم و زمین‌های زراعی روستا از چشمه‌های جوشان کوه بزغوش تأمین می‌شود.
 آب و هوای روستای اسب فروشان در فصول بهار و تابستان معتدل و در پائیز و زمستان بسیار سرد است. روستا اقلیمی سردسیر دارد و میزان بارندگی سالیانه آن در حدود 450 میلی‌متر است.
پیرامون منطقه آبگرم روستای اسب‌فروشان، در زمان ولیعهدی عباس میرزا، محل تفریح و شکارگاه رجال حکومت ایالتی آذربایجان بوده است.
در فصل شکار، محلی برای خرید و فروش اسب ایجاد شده بود که به مرور از ییلاق شکارگاهی و محل اسب فروشی به روستایی با اسکان دایمی تبدیل گردید که امروزه به روستای اسب فروشان معروف است.
در شرق روستا، تپه‌ای معروف به
کول تپه (تپه خاکستر) وجود دارد که به آتشکده‌های باستانی آذربایجان منسوب است و اشیاء قدیمی زیادی در آن یافت شده است. ظاهراً، هسته اولیه روستا بر روی آن تپه و در کنار آتشکده استقرار یافته بود که در دوره‌های بعدی و به دلایل نامعلومی از بین رفته است.
مردم روستای اسب فروشان به زبان آذری سخن می‌گویند. دین آن‌ها اسلام و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
خوشه بر درخت - اسب فروشان
خوشه بر درخت
 
اسکانلو
روستای اسكانلو از توابع بخش خداآفرین شهرستان كلیبر، با مختصات جغرافیایی 47 درجه و 6 دقیقه طول شرقی و 39 درجه و 13 دقیقه عرض شمالی، در 8 کیلومتری شهر خداآفرین قرار دارد.
ارتـفاع روسـتای اسکانلو از سطح دریا 280 مـتر است و آب و هوای آن در تابـستان مـعتدل و در زمستان سرد  است.
این روستا، که در حـاشیه جـنوبی رودخـانه ارس قرار گـرفته است، از رطـوبت نسـبی و پوشش گیاهی مطلوبی برخوردار مـی‌باشد. آب گـرم
مـوتالّی در فاصـله 25 كـیلومتری این روستا واقـع شـده و پـل‌هـای تـاریـخی خـدا آفـرین در 10 كیلومتری آن قرار دارد.
استقرار در كناره رودخانه مشهور ارس و نشانه‌های آثار بازمانده از گذشته‌های دور از قبیل پل‌های تاریخی خدا آفرین و وجود استحکامات دیگر قدمت طولانی این روستا را معلوم می‌دارد. ظاهراً محل فعلی روستا قشلاق عشایر قره‌داغ بوده است که به مرور به روستا تبدیل شده است.
مردم خونگرم و مهربان روستای اسکانلو، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند و به زبان آذری سخن می‌گویند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
طبيعت - اسكانلو
طبيعت  اسكانلو
 
اسکلو
 روستای اسكلو مركز دهستان میشه پاره از توابع بخش مركزی شهرستان كلیبر با مختصات جغرافیایی 46 درجه و 54 دقیقه طول شرقی و 38 درجه و 52 دقیقه عرض شمالی، در 25 كیلومتری غرب شهر كلیبر واقع شده است. ارتفاع این روستا از سطح دریا 1547 متر است و اقلیمی سرد و نیمه خشك دارد.
این روستا از شمال غربی به روستای قره گونی، از جنوب به روستای مکیدی، از غرب به روستاهای کلاشلو، اغویه و هجران دوست، از شمال به روستای علی آباد و از شمال شرقی به روستای ناپشته محدود می‌شود.
كوه قزل داغی در 3 كیلومتری جنوب روستا و دره مهرعلی در جنوب غربی آن واقع شده است. رودخانه اسكلو، كه از ارتفاعات جنوب غربی روستا سرچشمه می‌گیرد، از شمال روستا عبور می‌کند و به رودخانه ناپشته می‌پیوندد.
براساس استنادات سنگ‌نوشته‌ای که در گورستان قدیمی روستا وجود دارد، قدمت این روستا 800 سال برآورد شده است.
فرهنگ مردم روستای اسكلو پیرامون فرهنگ و زبان آذری شکل گرفته است. مردم روستا مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
در مسير روستا- اسكلو
در مسير روستا - اسكلو
 
اشتبین
روستای اشتبین از توابع دهستان مردانقم شهر كلیبر با مختصات جغرافیایی 46 درجه و 29 دقیقه طول شرقی و 38 درجه و 25 دقیقه عرض شمالی، در منطقه ارسباران استقرار یافته است. ارتفاع این روستا از سطح دریا 1000 متر است و آب و هوایی معتدل دارد. رودخانه ارس از شمال و رودخانه هراس از جنوب روستا عبور می‌کند. مهم‌ترین ارتفاعات مجاور روستا علاوه بر ارتفاعات پیرامون، منطقه کوهستانی كیامكی، کوه‌های دوسته شان و قازان داغی هستند. كوه‌های مشرف به روستا از جنگل‌های انبوهی پوشیده شده است كه ادامه جنگل‌های كلیبر و ارسباران می‌باشد.
قدمت روستای اشتبین به بیش از 700 سال پیش بازمی‌گردد. این روستا از مجموعه سه آبادی به نام‌های هراس، سیاوشان و جعفرآباد تشکیل شده است. اشتبین از دو کلمه اوچ یا اوش (سه) و دبین یا تبین (ریشه یا طایفه) ساخته شده که اشاره به همان سه آبادی دارد. بنا به روایتی دیگر، اشتبین به واقع‌شدن روستا در میان سه کوه اشاره دارد. از جمله آثار تاریخی بر جای مانده در این روستا، می‌توان به آرامگاه خواجه ملک‌ کدخدا در گذشته به تاریخ 843 هجری قمری، چندین کتیبه به خط ثلث مربوط به دورۀ شاه طهماسب و بهادرخان، کتیبه مقبرۀ خواجه احمد به تاریخ 976 هجری  قمری و نیز گورستان قدیمی روستا اشاره کرد. سنگ‌های حکاکی شده به زبان عربی سر در خانه‌ها‌ از جمله خانه ”سرخای“ از دیگر آثار قدیمی روستا است.
مردم روستای اشتبین به زبان آذری سخن می‌گویند. دین آنها اسلام و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
چشم انداز اُشتبين
چشم انداز اُشتبين
 
توته خانه
روستای توته خانه از توابع بخش مرکزی شهرستان بناب با مختصات جغرافیایی 46 درجه و 8 دقیقه طول شرقی و 37 درجه و 30 دقیقه عرض شمالی، در 22 کیلومتری شهرستان بناب و 145 کیلومتری تبریز واقع شده است.
 این روستا در محدودۀ کوهستانی استقرار یافته و اطراف آن را کوه‌های بلند و تپه‌های مرتفع فرا گرفته است. ارتفاع توته خانه از سطح دریا در حدود 1920 متر است و اقلیمی متعدل و کوهستانی دارد.
آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع است و زمستان آن سرد، برفگیر و طولانی می‌باشد.
شهر بناب در دورۀ قبل از مغول از شهرهای آباد و پر رونق آذربایجان بوده است. در قرن هشتم و نهم نیز به لحاظ سیاسی دارای اهمیت بوده و در دورۀ صفوی یکی از شهرهای مهم آذربایجان به شمار می‌رفته است. لذا با توجه به این‌که روستای توته خانه در محدودۀ جغرافیایی این قلمرو تاریخی قرار گرفته است، می‌توان گفت این روستا دارای قدمت تاریخی می‌باشد.
مردم روستای توته خانه به زبان آذری سخن می‌گویند. آنان مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
در مسير باد و كوچه باغ - توته خانه
در مسير باد و كوچه باغ
 
چراغیل
  روستای چراغیل  از توابع بخش مرکزی شهرستان آذرشهر، با مختصات جغرافیایی 46 درجه و 8 دقیقه طول شرقی و 37 درجه و 44 دقیقه عرض شمالی، در 18 کیلومتری جنوب شرقی آذرشهر قرار دارد.
این روستا از شمال شرقی به کوه
بوستان، از جنوب به دره یوشانه و از جنوب شرقی به کوه سویوخ بلاغ مـحدود مـی‌شود. ارتـفاع این روستا از سطح دریا 1900 متر است و دارای اقلیمی معتدل و کوهستانی است. آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل است و زمستان پربرف، طولانی و بسیار‌ سرد دارد. رودخانۀ‌ گنبر از جنوب ‌روستا می‌گذرد.
روستای چراغیل، یکی از روستاهای قدیمی آذرشهر به‌شمار می‌آید. وجود مسجدی قدیمی و امامزاده‌ای مشهور به امامزاده پیری‌قل در روستای چراغیل نشانگر قدمت و سابقۀ تاریخی آن است.مردم این روستا به زبان آذری سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
گله در مسير چراگاه - كردشت
گله در مسير چراگاه
 
چکان
 روستای چکان از توابع بخش مرکزی شهرستان مراغه، با مختصات جغرافیایی 46 درجه و 19 دقیقه طول شرقی و 37 درجه و 21 دقیقه عرض شمالی، در  5 کیلومتری جنوب شرقی مراغه قرار دارد. این روستا از جنوب شرقی به تپه الش محدود می‌شود. ارتفاع این روستا از سطح دریا 1560 متر است و در دره استقرار یافته است. روستای چکان اقلمی کوهستانی دارد و آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است.
بررسی‌های میدانی و شواهد موجود نشان می‌دهد که روستای چکان از قدمت و پیشینۀ غنی تاریخی برخوردار است. در روستا امامزاده‌ای وجود دارد که قدمت آن به دورۀ ایلخانیان می‌رسد.
مردم روستای چکان به زبان آذری سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
 
خشگناب
روستای خشگناب از توابع بخش تیکمه‌داش شهرستان بستان‌آباد، با مختصات جغرافیایی 47 درجه و 7 دقیقه طول شرقی و 37 درجه و 41 دقیقه عرض شمالی، در 23 کیلومتری شهر تیکمه‌داش، 38 کیلومتری شهرستان بستان آباد و 83 کیلومتری تبریز قرار دارد.
این روستا از شمال و شمال شرقی به روستاهای
شنگل‌آباد، قئیش قـورشاق و گُلُوجَه، از جنوب غربی به روسـتاهای داش‌آتان و امامیه، از جـنوب شـرقی به قره چمن و از غرب به روستای گچین و کوه حیدربابا  محدود می‌شود. روستای خشگناب در دامنه‌های کوه‌های بزقوش واقع شده و آب و هوای آن در بهار و تابـستان معتدل و مطبوع و در پاییز و زمستان سرد می‌باشد. این روستا از سطح دریا 1810 متر ارتفاع دارد.
خشگناب، در گذشته یکی از روسـتاهای آبـاد مـنطقه بستان‌آباد در آذربـایجان بـود که امـروزه به یکی از روستاهای کـم جمعیت تبدیل شده است. این روستا با قرار داشتن در نزدیکی یکی از شاخه‌های مهم جاده باستانی ابریشم (جاده ارتباطی زنجان - تبریز)، از قدمتی طولانی برخوردار است.
شهریار شاعر بلندآوازه آذربایجان، در بحبوحه  انقلاب مشروطه دوره کودکی را در این روستا سپری نمود و بعدها با آفرینش منظومه ترکی ”حیدربابایه سلام“ مناظر زیبای طبیعی، دلربایی آب‌های روان، کوه‌های پربرف، انواع گل‌های بهاری، باغ‌های میوه، مزارع سرسبز، آداب و رسوم مردم روستایی آذربایجان، خانۀ روستاییان، خوراک و پوشاک آنان، مراسم جشن و عزا و ... خشگناب را به تصویر کشیده است. مردم روستای خشگناب به زبان آذری سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعۀ جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
كوچه باغ - خشگناب
كوچه باغی در خشگناب
 
زنوزق
  روستای زنوزق یا زنوزک از توابع، بخش زنوزق شهرستان مرند، با مـختصات جـغرافیایی 45 درجه و 49 دقیقه طول شرقی و 38 درجه و 45 دقیقه عرض شمالی، در فاصلۀ 5/1 كـیلومتری شهر زنوز قرار دارد. ایـن روستا از شرق به روستای كردلر، از غرب به روستای درق و از جنوب غرب به شهر زنوز محدود می‌شود. ارتفاع این روستا از سطح دریا 1880 متر است. آب و هوای روستا در فصول بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان، سرد و خشک است.
همجواری این روستا با شهر زنوز که خود، بیش از 800 سال قدمت دارد مـی‌تواند معرف پیشینه تاریخی زنوزق نیز باشد. از دیگر سو، مشترکات فرهنگ عمومی مردم شهر زنوز و این روستا، می‌تواند شاخص‌های وابستگی تاریخی این دو مکان را پر رنگ‌‌تر سازد. گفته می‌شود که زنوز و زنوزق تاریخی تقریباً هم زمان دارند.
مردم روستای زنوزق به زبان آذری سخن می‌گویند. دین رسمی آنها اسلام و پیرو مذهب شیعه جعفری می‌باشند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
تراكم خانه ها - زنوزق
تراكم خانه ها
 
سفیده خوان (اسپراخون)
روستای ییلاقی سفیده خوان از توابع بخش مركزی شهرستان تبریز، با مـختصات جـغرافیایی 46 درجه و 24 دقـیقه طـول شـرقی و 37 درجه و 50 دقـیقه عـرض شمالی، در فاصـله 36 کـیلومتری شهر تبریز واقع شده است.
این روستا در دامنه‌های شمالی سهند و در ارتفاع 2480 متری از سطح دریا واقع شده و آب و هوای معتدل در فصول بهار و تابستان و سرد در زمستان دارد. آب مشروب و اراضی مزروعی روستای سفیده خوان از سرچشمه‌های رودخانه
لیقوان تأمین می‌شود.
روستای سفیده خوان با توجه به گورستان تاریخی (ثبت شده)، قدمتی دیرینه دارد و از نظر تاریخ سكونت و زندگی در این ناحیه از آذربایجان، قابل اعتناست.
مردم روستای سفیده خوان به زبان آذری سخن می‌گویند. مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
چشم انداز - اسپراخون
چشم انداز
 
کاسین
  روستای كاسین از توابع بخش مرکزی شهرستان ورزقان، با مختصات جغرافیایی 46 درجه و 36 دقیقه طول شرقی و 38 درجه و 32 دقیقه عرض شمالی، در 5 كیلومتری شهر ورزقان واقع شده است. این روستا از شمال به روستاهای علویق و سرخه دیزج، از جنوب و جنوب غرب به روستاهای دیزج ملک و آقابابا فرامرزی و از شرق به روستای گویجه سلطان محدود می‌شود. رودخانه اهر چای از جنوب این روستا می‌گذرد. این روستا از سطح دریا 1697 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن سرد و نیمه خشک است.
روستای كاسین سابقه تاریخی 200 ساله دارد و وجود قلعه بزرگ از آثار دورۀ قاجاریه، نشانگر پیشینۀ تاریخی این روستا است.
مردم روستای كاسین به زبان آذری سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
ديد از بالا - كاسين
ديد از بالا - كاسين
 
کردشت
  روستای كُردشت، از توابع بخش سیه رود، شهرستان جلفا، با مختصات جغرافیایی 46 درجه و 15 دقیقه طول شرقی و 38 درجه و 52 دقیقه عرض شمالی، در 27 كیلومتری شمال شرقی خاروانا (خروانق) واقع شده است. این روستا در دامنه شمالی ارتفاعات صخره‌ای ساحل جنوبی رود ارس استقرار یافته و ارتفاع آن از سطح دریا 550 متر است. کردشت آب و هوای کوهپایه‌ای دارد، که در زمستان‌ خنک و در تابستان نسبتاًً گرم است.
روستای كردشت در دوره قاجار محل استقرار لشگریان ایران به‌ویژه در زمان جنگ‌های ایران و روس بوده است. حمام تاریخی و قلعه نظامی منسوب به دوره عباس میرزا نمادهایی از شاخص‌های قدمت تاریخی این روستا هستند.
مردم كردشت به زبان آذری سخن می‌گویند. آن‌ها مسلمان و پیرو مذهب جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
عمارت قاجاري - كردشت
عمارت قاجاری
 
کرنگان
  روستای كرنگان از توابع، بخش مرکزی شهرستان ورزقان، با مختصات جغرافیایی46 درجه و 31 دقیقه طول شرقی و 38 درجه و 45 دقیقه عرض شمالی، در 35 كیلومتری شمال غربی شهر ورزقان و 110 كـیلومتری شـمال شـرقی تبریز واقـع شـده اسـت. این روسـتا از جـنوب غـربی بـه كـوه كـرش، از شـرق به كـوه اسـكی كـند و از غرب به كوه ساری‌گونی محدود می‌شود.
ارتفاع روستا، از سطح دریا 1600 متر با آب و هوای نیمه خشك است. گردنه پیرگدیك در 4 كیلومتری جنوب غربی و سد اخنه کرنگان در غرب روستا واقع شده است.
در بررسی‌های تاریخی آثار ویژه‌ای که مبین قدمت تاریخی روستا باشد، یافت نشده است، اما رواج زبان تاتی در میان مردم روستا، قدمت فرهنگی و قومی روستا را نشان می‌دهد و دورۀ استقرار آن را به دوره‌های دور تاریخ آذربایجان می‌رساند.
مردم روستای كرنگان به زبان تاتی سخن می‌گویند و مسلمان پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
طبيعت بهاري کرنگان
طبيعت بهاري کرنگان
 
کندوان
  روستای كوهستانی كندوان از توابع بخش مرکزی شهرستان اسكو،  با مختصات جغرافیایی 46 درجه و 13 دقیقه طول شرقی و37 درجه و 48 دقیقه عرض شمالی، در 22 كیلومتری جنوب شرقی شهر اسكو قرار دارد.
آب و هوای کندوان در فصول بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد و خشک است. ارتفاع این روستا از سطح دریا 2400 متر است.
درخصوص تاریخچه روستا گفته می‌شود که ساكنین اولیه روستای صخره‌ای كندوان از روستای
حیله‌ور به کندوان مهاجرت کرده‌‌اند.
قدمت روستای كندوان را تا حدود قرن هفتم هجری قمری یا قبل از آن تخمین می‌زنند.
از مشخصه‌های قدمت این روستا، خانه‌های حفر شده در دل صخره‌های نسبتاً نرمی است که به
کران معروف است.
زبان مردم روستای کندوان آذری است و پیرو دین اسلام و مذهب جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
معماري متفاوت روستایی- كندوان
معماري متفاوت روستایی
 
موتالی (متعلق)
 دهكده متعلق یا موتالّی از توابع بخش آبش احمد، شهرستان كلیبر، با مختصات جغرافیایی 47 درجه و 16 دقیقه طول شرقی و 39 درجه و 3 دقیقه عرض شمالی، در فاصله 4 كیلومتری جنوب غربی شهر آبش احمد قرار دارد. این روستا در ارتفاع 750 متری از سطح دریا واقع گردیده و آب‌ و ‌هوای آن در نیمه نخست سال معتدل‌و در نیمه دوم سال سرد است.
روستای موتالّی قدمت نسبتاً طولانی دارد و ییلاقی بوده است که در دو قرن گذشته به روستا تبدیل شده است. در پیرامون این روستا اثر تاریخی قلعه پشتو قرار دارد.
مردم روستای موتالّی به زبان آذری سخن می‌گویند. دین رسمی آنها اسلام و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
مرتع - موتالی
مرتع
 
نوجه مهر
  روستای نوجه مهر از توابع بخش سیه‌رود شهرستان جلفا، با مختصات جغرافیایی 46 درجه و 13 دقیقه طول شرقی و 38 درجه و 50 دقیقه عرض شمالی، در 25 کیلومتری شمال شرقی شهر سیه‌رود واقع شده است.
این روستا از شرق به کوه
اوتای و از غرب به کوه کانتال محدود می‌شود. ارتفاع این روستا از سطح دریا در حدود 800 متر است و اقلیمی معتدل و خشک دارد.
رودخانۀ
ارس از شمال روستا، رودخانۀ گوی گنبد از شرق آن و رودخانه حاجیلر چای از کنار آن  می‌گذرند.
روستای نوجه مهر یکی از روستاهای قدیمی و تاریخی استان آذربایجان شرقی به‌شمار می‌آید. وجود امامزاده‌ای به نام
امامزاده سید محمدآقا و یک مسجد قدیمی در روستا نشانگر قدمت و پیشینۀ تاریخی این روستا می‌باشد.
مردم روستای نوجه مهر به زبان آذری سخن می‌گویند. آنان مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
طبيعت نوجه مهر
طبيعت نوجه مهر
 

2012© نشریات دیوان
كليه حقوق براي نشریات دیوان محفوظ است.
نشریات دیوان