روستاها - مازندران
  فهرست صفحه:
آبگرم کندلوس
آسیاب سر گرسماسر
اسک گل محله
اسکو محله و امامزاده عبدالله لاجیم
برسه لاویج
جواهرده ورسک
فرح آباد هندوکلا
کجور یوش
کردکلا
نقشه استان مازندران

موسيقي محلي
           
آبگرم
روستای آبگرم از توابع بخش لاریجان شهرستان آمل، با مختصات جغرافیایی 52 درجه و 12 دقیقه طول شرقی و 35 درجه و 55 دقیقه عرض شمالی، در 75 كیلومتری جنوب غربی آمل و 150 كیلومتری ساری قرار دارد. این روستا، از شمال به روستای ملار، از شرق به روستای امیرآباد، از جنوب به روستای لزیزك و از غرب و شمال غرب به رشته كوه البرز و قله دماوند محدود می‌شود.
روستای آبگرم در كوهستان واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا 2200 متر است. آب و هوای آن در فصل زمستان سرد كوهستانی و در فصل تابستان معتدل و مطبوع می‌باشد.
آثار تاریخی حمام
شاه عباسی، غارهای دست ساز اطراف روستا، قلعه بهمن شاهاندشت و نقش برجستۀ معروف به شكل شاه، نشانگر قدمت تاریخی روستاست. نام روستا از آب معدنی بسیار گرم آن برگرفته شده است.
مردم روستای آبگرم به زبان مازندرانی با گویش البرز مركزی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
 
آبگرم - مازندران
آبگرم
 
آسیاب سر
روستای آسیاب‌سر از توابع بخش مركزی شهرستان بهشهر، با مختصات جغرافیایی 53 درجه و 27 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 41 دقیقه عرض شمالی، در 6 كیلومتری جنوب غربی بهشهر و 40 كیلومتری ساری قرار دارد.
این روستای جلگه‌ای، از شمال به روستای قره تپه، از شرق به روستای کوهستان و شهیدآباد، از جنوب به ارتفاعات جنگلی پر شیب و از غرب به روستای گرجی محله محدود می‌شود.این روستا از سطح دریا 6 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن تحت تأثیر اقلیم جلگه‌ای، زمستان‌های معتدل و تابستان‌های گرم دارد.
رودخانه كوهستان در شرق روستا جریان دارد و مرزی طبیعی بین دو روستای آسیاب‌سر و كوهستان است.
روستای آسیاب‌سر در گذشته، قسمتی از روستای كوهستان بوده است و با روستای كوهستان بستگی تاریخی دارد. آسیاب‌های آبی 18 گانه در نام‌گذاری روستا تأثیر به سزایی داشته است. آثار تاریخی آتشکده کوسان، قلعه شاه‌نشین و بقعه امیرکمال‌الدین و امیر جمال‌الدین از قدمت بسیار کهن روستا حکایت دارد.
مردم روستای آسیاب‌سر، به زبان مازندرانی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
 
كوچه باغ - آسیاب سر
كوچه باغ
 
اسک
روستای اسك از توابع بخش لاریجان شهرستان آمل، با مختصات جغرافیایی 52 درجه و 11 دقیقه طول شرقی و 35 درجه و 52 دقیقه عرض شمالی، در 76 كیلومتری جنوب غربی آمل  و 160 كیلومتری ساری قرار دارد. این روستا در حد فاصل رودخانه هراز و رشته كوه‌های البرز استقرار یافته است. رودخانه هراز در جنوب روستا جریان دارد و كوه‌های دماوند در شمال غربی و زردلاش در جنوب روستا قرار گرفته‌اند. این روستای كوهستانی از سطح دریا 1800 متر ارتفاع دارد.
روستای اسك، تحت تأثیر اقلیم كوهستانی، زمستان‌های نسبتاً سرد و تابستان‌های معتدل و مطبوع دارد.
روستای اسك در گذشته، مركز حكومت منطقه لاریجان بوده است. مردم روستا، نسب خود را به سیدعلی (برادر عارف بزرگ سید حسن ولی) می‌رسانند؛ سید حسن ولی، در سال 832 ﻫ . ق، مالک روستای نیاك بوده است که با احداث یخچال‌های مصنوعی (برف چال) كمبود آب روستای اسك را برطرف نموده است. بنابراین روستای اسک، بیش از 7 قرن قدمت دارد.
مردم روستای اسك به زبان مازندرانی سخن می‌گویند، مسلمان  و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
 
لاله - مازندران
لاله 
 
اسکو محله و امامزاده عبدالله
روستاهای اسكومحله و امامزاده عبدالله، از توابع بخش مركزی شهرستان آمل، با مختصات جغرافیایی 52 درجه و 19 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 24 دقیقه عرض شمالی، در 12 كیلومتری جنوب غربی آمل و در 87 كیلومتری شهر ساری قرار دارد.
این روستا، از شمال به روستای
كـاسمده، از غرب به روستای اسپند و از جنوب به مناطق جنگلی و از شرق به روستای نوگردن محدود می‌شود.
روستای اسکو محله، با 170 متر ارتفاع از سطح دریا آب و هوای معتدل مرطوبی دارد. تابستان‌های آن معتدل و زمستان‌های آن سرد است. میانگین بارندگی سالانه آن 778 میلی‌متر می‌باشد.
اسکومحله که در کوهپایه‌های جنگلی استقرار یافته، یكی از روستاهای زیبا و قدیمی شهرستان آمل است که به احتمال زیاد، به علت منزلت معنوی زیارتگاه
امامزاده عبدالله و موقعیت اقلیمی و طبیعی مساعد دامنه‌های سرسبز البرز گسترش یافته و مشهور شده است.
مردم روستای اسكومحله به زبان مازندرانی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
جنگل - اسکو محله
جنگل
 
برسه
روستای برسه از توابع بخش مرکزی شهرستان تنکابن، با مختصات 50 درجه و 44 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 38 دقیقه عرض شمالی، در 35 کیلومتری جنوب غربی تنکابن و در 277 کیلومتری ساری قرار دارد.
روستای کوهستانی برسه در ارتفاع 1370 متری از سطح دریا قرار گرفته است و از شمال به جنگل، از شرق به روستای
گلستان محله، از جنوب به روستای پلطداربن امامزاده قاسم و از غرب به روستای چاره‌سر محدود می‌شود. آب و هوای آن معتدل کوهستانی با تابستان‌های مطبوع و زمستان‌های نسبتاً سرد است.
دره سـرسبز
دو هزار در ارتفاعات البرز و در جنوب شهر تنکابن، شرایط طبیعی ویژه‌ای را پدید آورده است. ایـن مـنطقه فـوق‌‌العاده زیـبا اسـت و چشم‌اندازهای بدیع کوهستانی، چمنزار و جنگل‌های مرتفع جلگه‌ای دارد. دره دو هـزار یـک مقصد طبیعت گردی با جاذبه‌های متنوع است که در شکل‌گیری سـکونت‌گاه‌های آن و روسـتای برسـه تأثیر فراوانی داشته است. قدمت این روستا به دوره‌های متأخر مربوط می‌شود. روستای برسه، ییلاقی بوده است، که به مرور به روستا تبدیل شده و عمکرد گردشگری یافته است.
مردم روستای برسه به زبان مازندرانی با لهجه گیلانی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
كوچه باغ - برسه
كوچه باغ
 
جواهرده
  روستای جواهرده از توابع بخش مركزی شهرستان رامسر با مختصات جغرافیایی 50 درجه و 28 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 52 دقیقه عرض شمالی، در 25 كیلومتری جنوب غربی رامسر و 280 كیلومتری ساری قرار دارد.
این روستای کوهستانی و ییلاقی از شمال به كوه وژك، از غرب به كوه سرخ تله كش، از جنوب به كوه سه برارك رجه و از شرق و جنوب شرقی به روستاهای فلیدم و سلمل محدود می‌شود و از سطح دریا 2000 متر ارتفاع دارد.
آب و هوای این روستا معتدل است و زمستان‌های سرد و طولانی و تابستان‌هایی معتدل و مرطوب دارد. میانگین بارندگی سالانه آن 983 میلی‌متر گزارش شده است.
روستای جواهرده در گذشته جورده به معنی ”بالاده“ یا بنا بر روایتی دیگر زنی به نام جواهر، حاكم منطقه بوده است و نام روستا از نام او برگرفته شده است. یا شاید نام جواهرده از زیبایی فوق‌العاده طبیعت و معماری این روستا نشأت گرفته است.
روستای ییلاقی و كوهستانی جـواهرده، مـورد تـوجه جـلگه‌نشینان بوده است. خانه‌ها و محله‌های قدیمی، گورستان گبری، آثار مکشوف هزار ساله و بنای تاریخی مسجد آقا سعید (مربوط به 700 سال قبل)، مسجد حاجی میرزا و مسجد سكینه آبجی (مربوط به قرن هشتم) نشانه‌های تاریخی و قدمت دیرینه روستای جواهرده می‌باشند.
مردم روستای جواهرده، به زبان گـیلكی سـخن مـی‌گویند، مـسلمان و پـیرو مـذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
خانه روستایی - جواهرده
خانه روستایی
 
فرح آباد
روستای فرح‌آباد از توابع بخش مركزی شهرستان ساری، با مختصات جغرافیایی 53 درجه و 6 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 48 دقیقه عرض شمالی، در 28 كیلومتری شمال ساری قرار دارد.
این روستا از شمال به دریای خزر، از شرق به روستای شریف‌آباد، از جنوب به روستای حمیدآباد و از غرب به جلگه وسیعی محدود می‌شود. ارتفاع روستای فرح‌آباد از سطح دریا 26 متر پایین‌تر است.
این روستا، تحت تأثیر اقلیم خزری، آب و هوای معتدل و مرطوبی دارد. رودخانه دائمی تجن در کنار روستای فرح‌آباد به دریای خزر می‌ریزد.
روستای فرح‌آباد (خزرآباد) بر روی شهر قدیمی
فرح‌آباد بنا شده است. شهر قدیمی فرح‌آباد، در سال 1020 ﻫ . ق به فرمان شاه عباس صفوی ساخته شده است.
بقایای شهر قدیمی فرح آباد، که در وسعتی حدود 30 الی 40 هکتار ساخته شده، مشتمل بر مسجد، مدرسه، قسمت‌هایی از یک پل و دیوار‌های قصر و حمام است. روستای طاهان نام قبلی شهر فرح‌آباد بوده است که در دوره صفوی به بندری بزرگ و پر رونق تبدیل شده بود.
مردم روستای فرح‌آباد به زبان مازندرانی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
کاروانسرای صفوی - فرح آباد
نمایی از کاروانسرای صفوی 
 
کجور
روستای کجور از توابع بخش کجور شهرستان نوشهر، با مختصات جغرافیایی 51 درجه و 45 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 20 دقیقه عرض شمالی در 85 کیلومتری جنوب شرقی نوشهر قرار دارد.
روستاهای
فیروز کلای سفلی  و علیا، پی چلو و چنار بن همجوار و همسایه این روستا می‌باشند.
کجور از سطح دریا 2500 متر ارتفاع دارد و تحت تأثیر اقلیم کوهستانی، زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل دارد. میانگین بارندگی آن 1353 میلی‌متر در سال گزارش شده است.
بنابر اسناد و مدارک موجود، شهر کجور از قدیم، مرکز ناحیه
رویان و بعدها پایتخت رستمدار بوده است. در کتاب ”مسالک‌الممالک“ اصطخری، از کوه‌های روینچ (رویان) نام برده شده است. یاقوت حموی در ”معجم البلدان“ (623 ﻫ . ق) رویان را شهری بزرگ و کوره وسیعی از کوه‌های طبرستان می‌داند.
رابینو درباره کجور می‌نویسد: ”در تاریخ 21 ذی الحجه 740 ﻫ . ق، استندار جلال الدوله اسکندر شروع به بازسازی بنای قلعه و شهر کجور کرد. در زمان او شهر کجور، پایتخت بوده است“.
نام قدیم روستا، گنجور (مکانی با گنج فراوان) بوده است که بعدها به کجور تبدیل گشته است.
مردم روستای کجور به زبان مازندرانی و طبری با واژگان پهلوی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
درختان کهنسال - کجور
درختان کهنسال
 
کرد کلا
  روستای ساحلی کردکلا از توابع بـخش مـرکزی شـهرستان جـویبار با مختصات جغرافیایی 52 درجه و 55 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 42 دقیقه عرض شمالی، در 5 کیلومتری شمال جویبار و 23 کیلومتری ساری قرار دارد. روستای کردکلا از سطح دریا 14 متر پایین‌تر است و آب و هوای آن معتدل و مرطوب است.
روستای کردکلا قدمت و پیشینۀ تاریخی نسبتاً طولانی دارد.
سقاخانۀ بی بی نساء و سقاخانه دین تپه از آثار مذهبی و تاریخی روستاست. طایفه‌های کمانگی، کلیچ و کرد در این روستا و در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.
مردم این روستا به زبان مازندرانی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
شاليزار در کرد کلا
شاليزار
 
کندلوس
 روستای کندلوس از توابع بخش کجور شهرستان نوشهر، با مختصات جغرافیایی 51 درجه و 34 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 19 دقیقه عرض شمالی، در 75 کیلومتری جنوب شرقی نوشهر قرار دارد. این روستا، از شمال به روستای پیده، از غرب و جنوب غرب به رشته کوه البرز و دره زانوس و از شرق به روستای میر کلا محدود می‌‌شود. روستا در محدوده‌ای کوهستانی و در یکی از دره‌های زیبای رشته کوه‌های البرز استقرار یافته و ارتفاع آن از سطح دریا 1650 متر است. روستای کندلوس، زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل و مطبوع دارد. میانگین بارندگی سالیانه آن 1353 میلی‌متر گزارش شده است. رودخانه کندلوس از میان آبادی عبور می‌‌کند.
روستای کندلوس همراه با سه روستای پیده، گیل کلا و میرکلا مجموعه روستایی میخساز را تشکیل می‌دهند. به روایتی، ناصرالدین شاه، هـنگام عـبور از ایـن مـنطقه، عـده‌‌ای کولی را در حال ساخت و ساز ادوات فلزی مشاهده می‌کند و نـام منطقه را ”میخساز“ می‌نامد. مردم روستای کندلوس، به زبان مازندرانی (کجوری) سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
طبيعت2 - کندلوس
طبيعت 
 
گرسماسر
روستای گرسماسر از توابع بخش مركزی شهرستان رامسر، با مختصات جغرافیایی 50 درجه و 35 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 49 دقیقه عرض شمالی، در 40 كیلومتری جنوب غربی رامسر قراردارد. این روستا، از شمال و جنوب به رشته كوه البرز، از شرق به روستای بزشی محله و از غرب به روستای رستم سر محدود می‌‌شود. روستای  گرسماسر از سطح دریا 2000 متر ارتفاع دارد و تحت تأثیر اقلیم كوهستانی، زمستان‌هایی نسبتاً سرد و تابستان‌های معتدل دارد. میانگین بارندگی سالانه آن 983 میلی متر گزارش شده است.
نام روستای گرسماسر، از قلعه گـرزمان سـر اخذ شده است. بقایای ایـن قلعه در اطراف روستا به جا مانده است. گرزمان سر به معنی مـكانی در بـالای بـهشت اسـت که از مـوقعیت طـبیعی محل استقرار این قلعه استنباط شده است. گرزمان‌سر به مرور زمان، به گرسماسر تغییر یافته است. به احـتمال زیاد، این قلعه از آثار تاریخی دوره حسن صباح است. این روستا قدمتی هزار ساله دارد و رابینو نیز، در سفرنامۀ خود، از این قلعه باستانی و روستای گرسماسر یاد کرده است.
مردم روستای گرسماسر، به زبان‌های گیلكی و مازندرانی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
 
نما - گرسماسر
نما
 
گل محله
  روستای گل محله از توابع بخش گیل‌خوران  شهرستان جویبار، با مختصات جغرافیایی 52 درجه و 54 دقـیقه طـول شرقی و 36 درجه و 42 دقیقه عرض شمالی در 12 كیلومتری شمال غربی جویبار قرار گرفته است.
این روستای جلگه‌ای، در ارتفاع منهای 15 متری از سطح دریا قرار دارد. روستاهای
علی کلاله، بیکار آیش، کردکلا و شهر کوهی خیل روستای گل محله را در بر گرفته‌اند.
روستای گل محله، تحت تأثیر اقلیم معتدل و مرطوب خزری، تابستان‌های معتدل‌ و زمستان‌های نستباً سرد دارد. بیشترین بارندگی آن در فصول پاییز و زمستان و کمترین بارندگی آن در فصل تابستان روی می‌دهد.
شرایط مساعد طبیعی، آب و هوای مـعتدل، اراضـی زراعی مرغوب، امـکان صید ماهی و تالاب‌های طبیعی تأثیر فراوانی در شکل‌گیری سکونت گاهی این روستا داشته است. وجود آرامگاه امامزاده عبدالله در روستا، بیانگر قدمت طولانی آن می‌باشد.
مردم روستای
گل محله به زبان مازندرانی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
 
لاجیم
 روستای لاجیم از توابع بخش مركزی شهرستان سواد كوه، با مختصات جغرافیایی 53 درجه و 7 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 16دقیقه عرض شمالی، در 30 كیلومتری شمال شرقی پل سفید و 35 كیلومتری جنوب شرقی ساری قرار دارد. این روستا، از شمال به جنگل‌ و روستاهای وركی، آقمشه و آمره، از شرق به جنگل‌های آچو، منطقه دودانگه و قارن سرا، از جنوب به جنگل و روستاهای اتو و پیر نعیم و از غرب به روستاهای ولیلا و سوخته سرا محدود می‌شود.
روستای لاجیم، از سطح دریا 760 مـتر ارتـفاع دارد و تـحت تـأثیر اقـلیم معتدل كوهستانی، تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سرد دارد. میانگین بارندگی سالیانه آن 1109 میلی متر گزارش شده است. رودخانه كسلیان در غرب آبادی جریان دارد.
آثار باقی‌ماندۀ گورستان گبری در تپه‌های اطراف و برج تاریخی لاجیم از آثار دوره آل‌زیار، نشانگر قدمت تاریخی روستاست. تاریخ استقرار این روستا، به پیش از قرن‌های چهارم و پنجم هجری قمری می‌رسد.
مردم روستای لاجیم به زبان مازندرانی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
اسب و مرتع - لاجیم
اسب و مرتع
 
لاویج
  لاویج، از توابع بخش چمستان  شهرستان نور، با مختصات جغرافیایی 52 درجه و 4 دقیقه طول شرقی و 36 و 25 دقیقه عرض شمالی، در 35 كیلومتری جنوب نور قرار دارد.
لاویج، متشکل از شش آبادی است که در میان درۀ جنگلی زیبا و در دامنه رشته كوه‌های البرز استقرار یافته است و پیرامون آن‌ها را ارتفاعات جنگلی در بر گرفته‌اند. ارتفاع لاویج از سطح دریا 620 متر است.
مجموعه روستایی لاویج، تحت تأثیر اقلیم كوهستانی، زمستان‌های نسبتاً سرد و تابستان‌های معتـدل و مطبـوع دارد.  رودخانه لاویج که از به هم پیوستن دو رودخانه
تیلن رود و نومه رود تشكیل می‌شود، در کنار این آبادی‌ها جریان دارد.
مـجموعه روسـتایی لاویـج مـشتمل بر رئیس كلا، خطیب محله، كیا محله، ملامحله، ملاكلا و سادات محله است. مردم سه آبادی آخری، نسب خـود را به عقیل، برادر امام علی(ع) می‌رسانند. بافت قدیمی و بقعه امامزاده زكریا و امامزاده فخرالدین از آثار تاریخی و مذهبی روستاست و نشانگر قدمت کهن آن است.
مردم لاویج به زبان مازندرانی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
بنای مذهبی - لاویج
بنای مذهبی
 
ورسک
  روستای ورسك از توابع بخش مركزی شهرستان سواد كوه، با مختصات جغرافیایی 52 درجه و 59 دقیقه طول شرقی و 35 درجه و 54 دقیقه عرض شمالی، در 15 كیلومتری جنوب غربی شهر پل سفید  قرار دارد.
این روستا از شمال به روستای اوریم رود بالا و پایین از غرب و از شرق به رشته كوه‌های البرز و از جنوب به روستای دوگل محدود می‌شود.
روستای ورسك در محدوده كوهستانی استقرار یافته و از سطح دریا  2140 متر ارتفاع دارد.
آب و هوای این روستا، تحت تأثیر اقلیم كوهستانی، در زمستان‌ها سرد و در بهار و تابستان معتدل و مطبوع است. دو رودخانه ورسک و
گتو در کنار آبادی جریان دارند.
پل شاه عباسی از آثار تاریخی روستای ورسک است و قدمت آن به قرن دهم ﻫ . ق می‌رسد. احداث راه‌آهن شـمال ـ تهران در سال 1314 ﻫ . ش و ساخت پل ورسك نام روستا را مشهور و به رونق آن افزود.
مردم روستای ورسك به زبان مازندرانی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
جنگل - اسکو محله
جنگل
 
هندوکلا
  روستای هندوكلا از توابع بخش دابودشت شهرستان آمل، با مختصات جغرافیایی 52 درجه و 26 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 28 دقیقه عرض شمالی، در 6 كیلومتری شرقی آمل قرار دارد. این روستا از شمال به جاده جدید آمل ـ بابل، از شرق به روستای نفرخیل و جاده اجبار كلا، از جنوب به جاده قدیم آمل ـ  بابل و از غرب به روستای سالار محله  محدود شده است.
این روستای جلگه‌ای، با 55 متر ارتفاع از سطح دریا تحت تأثیر اقلیم جلگه‌ای، آب و هوای معتدل و مرطوبی دارد. میزان بارندگی سالیانه آن 6/778 میلی‌متر گزارش شده است. رودخانه نیاكی رود یا بابا رود در میان روستا جریان دارد.
روستای هندوکلا، از روستاهای قدیمی استان مازندران است، که شرایط اقلیمی مساعد اراضی زراعی حاصل خیز و منابع غنی آب در شکل‌گیری سکونتگاهی آن تأثیر اساسی داشته است.
مردم روستای هندوكلا به زبان مازندرانی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
 
مزرعه و منظره - هندوکلا
مزرعه و منظره
 
 
یوش
  روستای یوش، از توابع بخش بلده شهرستان نور،  با مختصات جغرافیایی 51 درجه و 43 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 11 دقیقه عرض شمالی، در 125 كیلومتری جنوب غربی نور و 185 كیلومتری شهر ساری قرار دارد.
این روستا، در دره‌ای گسترده و زیبا استقرار یافته و گرداگرد آن را رشته کوه البرز در بر گرفته است و از شمال به كوه‌های سرنو، مازوبند و علی چال و از جنوب به كوه‌های سرخ بند و اشلی محدود می‌گردد.
ارتفاع آن از سطح دریا 2230 متر است و تحت تأثیر اقلیم كوهستانی،  زمستان‌های سرد و  بهار و تابستان‌های معتدل و مطبوع دارد. میزان متوسط بارندگی سالیانه آن به طور متوسط 778 میلی‌متر گزارش شده است. رودخانه روستای یوش (یكی از شاخه های بزرگ رودخانه هراز)، در میان روستا جریان دارد.
روستای یوش، با قدمتی هزار ساله، یكی از قدیمی‌ترین روستاهای استان مازندران است. بنا بر روایتی، این روستا بین سال‌های 515 تا 538 هجری قمری توسط استندار شهر ”یوش‌ بن هزار اسب“ یكی از نوادگان پادوسپانان فتح و به نام خود او یوش خوانده شده است. برخی عقیده دارند که نسبت قوم یوش به انوش پسر قباد ساسانی می‌رسد. ولی یوش همان یوشیج با پسوند ایج است که نام شاعر پرآوازه و نوپرداز ایرانی به آن منسوب است.
مردم روستای یوش به زبان مازندرانی و با لهجه یوشی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
 
فهرست صفحه
ساير مطالب مرتبط
دره یوش - یوش
دره یوش
 

2012© نشریات دیوان
كليه حقوق براي نشریات دیوان محفوظ است.
نشریات دیوان