درسجین
  فهرست صفحه:
 موقعیت و تاریخچه
 الگوی معیشت و سکونت
 جاذبه های گردشگری
 دسترسی و نقشه           
صفحه اصلی استان
 
روستای درسجین از توابع بخش مرکزی شهرستان ابهر، با مختصات جغرافیایی 49 درجه و 14 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 1 دقیقه عرض شمالی، در 13 کیلومتری جنوب شهر ابهر قرار دارد.
میانگین ارتفاع این روستا از سطح دریا 1680 متر است. آب و هوای آن در فصول بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است.
این روستا از جنوب و جنوب غربی به
کوه دربند و از شمال غربی به کوه خلف سار محدود می‌شود. رودخانه درسجین چای که از کوه‌های دربند و سیه چشمه سرچشمه می‌گیرد، از جنوب غربی این آبادی می‌گذرد.
منطقه
ابهر و نواحی اطراف ابهررود که به زبان محلی ابهرچای نامیده می‌شود، از نخستین زیستگاه‌های انسانی در ایران است و پیشینه تاریخی طولانی دارد، لذا روستای درسجین نیز قدمتی طولانی دارد.
مردم روستای درسجین به زبان‌های ترکی و فارسی سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

 

فهرست صفحه
 
محصول - درسجين
محصول - درسجين
 در سال 1385، جمعیت روستای درسجین 6000 نفر گزارش شده است.
درآمد بیشتر مردم از طریق فعالیت‌های زراعی، باغداری و دامداری تأمین می‌شود. زراعت در روستای درسجین به روش‌های آبی و دیم انجام می‌گیرد و از فرآورده‌های مهم آن می‌توان به گندم و جو اشاره کرد. انگور، زردآلو، گردو و فندق از جمله محصولات سردرختی روستا است.
فعالیت در زمینه
صنایع دستی مانند قالی بافی، گلیم بافی و جاجیم بافی نیز در روستا معمول است.
روستای تاریخی و زیبای درسجین در ناحـیه‌ای کوهـستانی استقرار یافـته و بافت مسکونی متمرکزی دارد. بافت تاریخی روستای درسجین از ویژگی‌های معماری سنتی سکونتگاه‌های انسانی در ایران است. غالب خانه‌های بخش قدیمی روستا، به صورت یک طبقه و به هم چسبیده‌اند، برخی از خانه‌ها نیز دو اشکوبه است. قدمت برخی از خانه‌های روستا به چند صد سال می‌رسد.
مصالح به کار رفته در خانه‌های قدیمی غالباً شامل سنگ، گِل، خشت و چوب است، ولی در بعضی از خانه‌های بازسازی شده، از مصالح جدیدتر آجر و سیمان نیز استفاده شده است. بناهای قدیمی باقی مانده از خوانین درسجین شکوه  خاصی دارند. طاق قوسی‌، نما، سکوهای طرفین در ورودی که با گل میخ‌ها و کوبه‌های فلزی تزیین گردیده است، یکی از بناهای قدیمی روستاست که قابلیت‌های گردشگری مناسب (موزه روستایی) دارد.
از دیگر آثار تاریخی این روستا می‌توان به دژ قدیمی اشاره کرد.

 

فهرست صفحه
 
چشم انداز - درسجين
چشم انداز

روسـتای درسجین به دلیل استقرار در یک ناحیه کوهستانی با چشم‌انداز‌هایی از مناظر و جلوه‌های زیبایی همراه است. ارتفاعات دربند و خلف سار به‌ویژه در فصل بهار از گل‌های زیبای وحشی پوشیده می‌شوند و مناظر سرسبز و دلفریبی پدید می‌آورند.

جریان رودخانه
درسجین از کنار روستا، موجبات شکل‌گیری باغ‌ها و مزارع اطراف آن را فراهم آورده و در فصول بهار و تابستان فضای بسیار زیبا و مسحور‌کننده‌ای به روستا می‌بخشد.

انواع گیاهان و
گل‌های دارویی از قبیل بابونه، گاوزبان، ختمی، پرسیاوشان، خاکشیر و انواع دیگر گل‌های وحشی رنگارنگ دامنه کوه‌های اطراف روستا را می‌پوشانند و فضایی سرشار از عطرها و رنگ‌های متنوع را پدید می‌آورند. در پیرامون روستای درسجین حیواناتی از قبیل شغال، گرگ، روباه، خرگوش و انواع پرندگان بومی مانند کبک زندگی می‌کنند.

آثار تاریخی
ارزشمندی نیز در روستای درسجین وجود دارد. بافت تاریخی، الگوی معماری روستایی، میدانگاه عمومی، برج و باروی کهن، بقایای قلعه قدیمی و مسجد قدیمی از جمله این آثار است که واجد ارزش‌های گردشگری هستند. 
 

از مهم‌ترین انواع
آیین‌ها و رسم‌های رایج روستا می‌توان به چگونگی برگزاری عیدهای ملی و مذهبی و جشن‌های عروسی اشاره کرد.
اعـیاد ملی و مذهبی در مجموع مانند سایر نواحی روستایی زنجان برگزار می‌شوند. برگزاری مراسم عزاداری‌های عمومی و خصوصی نیز در میان مردم روستا رواج دارد. عزاداری‌های عمومی و عاشورای محرم و شب‌های احیاء رمضان و یادبود درگذشت بزرگان دین برگزار می‌شود.

از انواع
غذاهای محلی روستای درسجین می‌توان به  آبگوشت، کباب، آش‌ها و انواع نان اشاره کرد.

صنایع دستی
مردم روستای درسجین انواع فرش و جاجیم است.
گردشگران روستا می‌توانند این محصولات را به‌عنوان سوغاتی، از فروشندگان محلی خریداری نمایند.

دسترسی
: این روستا، با شهر ابهر 13 کیلومتر فاصله دارد و دارای جاده‌ای آسفالت است.
 

فهرست صفحه
 

 


2012© نشریات دیوان
كليه حقوق براي نشریات دیوان محفوظ است.
نشریات دیوان